důvěřujte specialistům
KOUPÍTE ZDE
KOUPÍTE ZDE

Impulzivita, hyperaktivita

Každý ví, jak důležitá je funkčnost brzd u automobilu. Naše fungování ve společnosti také vyžaduje určitou dovednost „brzdění“ určitých reakcí. Ovládání emocí a chování je primárním mechanismem pro to, abychom nikoho neurazili a nezpůsobili žádnou škodu.

Každý den musíme ovládat své emoce v různých situacích. Dítě s horšími "brzdami" s tím může mít problém.
Každý den musíme ovládat své emoce v různých situacích. Dítě s horšími „brzdami“ s tím může mít problém.

Impulzivní dítě, které má „defektní brzdy“, nedokáže zabránit některým svým reakcím a nepřemýšlí o důsledcích svých spontánních akcí. Často odpovídá dříve, než stihnete dokončit otázku – ono už to ví, už to dělá! Nevydrží stát v řadě ve frontě, neumí počkat, až na něj přijde řada. Skáče do řeči ostatním a ruší je, zasahuje do zábavy nebo do konverzace druhých, protože zrovna musí sdělit něco moc důležitého a naléhavého! Těžko se může ubránit dohadování. Vzhledem k tomu, že většinou dřív koná, než myslí, nic neplánuje a jedná impulzivně, tak si často přivodí nějaké zranění. Někdy to skončí tím, že se dítě zraní samo, ale horší potom bývá, když se lehkomyslností dítě popálí, vážně zraní nebo se stane obětí dopravní nehody.

hyperaktivita
Přetrvávající problémy s hyperaktivitou mohou nepříznivě ovlivňovat učení, vztah k ostatním lidem, sebehodnocení, sebedůvěru.

Výskyt hyperaktivity je velmi rozšířený, a tempo a životní styl moderní společnosti ještě přispívá k větší intenzitě těchto jevů. Hyperaktivita obecně klesá s věkem, poměrně často se udržuje ještě v pubertě a u cca 30 % lidí přetrvává až do dospělosti. Dospívající se obecně hůře vyrovnávají s učením, ale jsou také méně citově vyzrálí než jejich vrstevníci. Přetrvávající problémy s hyperaktivitou mohou u dospívajících také vyústit v antisociální chování, závislost na omamných látkách, deprese a dokonce i pokusy o sebevraždu.

Aby se dítě optimálně rozvíjelo, měli bychom mu pomoci vyrovnat se s těmito problémy, protože by mohly vést k nepříznivým důsledkům v jeho budoucnosti. Když svým dětem při problémech s hyperaktivitou pomůžeme, umožníme jim tak plnohodnotný vývoj.

Zpět na úvodní stránku