důvěřujte specialistům
KOUPÍTE ZDE
KOUPÍTE ZDE

Moderní strava

Prekurzory vícenenasycených mastných kyselin (VNMK) jsou přítomny ve větším množství v rostlinných olejích, např. v kukuřičném, slunečnicovém, sójovém, řepkovém, v olej z podzemnice olejné (burské oříšky), v oleji z lněných semínek a také v olivovém oleji.

I přesto, že omega-6 mastné kyseliny potřebujeme k životu, přijímáme jich přespříliš – typická moderní strava je vzdálená od vyvážené stravy a nabízí příliš mnoho omega-6 mastných kyselin a nedostatečné množství omega-3 mastných kyselin.

Bohužel, produkty bohaté na omega-6 jsou často prezentovány jako zdravá a žádoucí složka stravy, takže jejich spotřeba se zvyšuje. Jejich zdrojem v moderní stravě jsou především rostlinné oleje a produkty z obilí, a do jisté míry i maso z domácích zvířat, která jsou krmená hlavně obilovinami.

Zvířata krmená obilovinami (téměř všechna chovná zvířata) mají málo omega-3 mastných kyselin oproti omega-6 mastným kyselinám. To znamená, že nejlepší maso a máslo je od krav, které se živí pouze pastvou, a vejce a maso od slepic z volného chovu, kde obiloviny tvoří jen část jejich stravy.

strava
Současná strava obsahuje velké množství omega-6 mastných kyselin a nedostatečné množství omega-3 mastných kyselin

Obiloviny obsahují v zrnech jen malá množství omega-6, ale při jejich dalším zpracování se mísí s rostlinnými oleji. Tuky s omega-6 se běžně používají v potravinářském průmyslu, protože jsou levné a snadno dostupné. Proto bychom se měli vyhýbat konzumaci některých vyráběných potravin kvůli vysokému množství omega-6 mastných kyselin – koláče, pečivo, zákusky, potraviny ve fast food restauracích – všemu, co obsahuje rostlinné tuky.

Vlašské ořechy a mandle obsahují také velké množství omega-6 mastných kyselin, takže bychom je měli konzumovat s mírou.

V západní civilizaci je běžné smažení na rostlinných olejích, přestože je známo, že je to nezdravé – porce hranolek nebo smažené ryby na rostlinném oleji obsahuje velké množství toxických aldehydů.

A co ryby? Pokud se rozhodneme zvýšit konzumaci ryb, tak je důležitý způsob, jakým je upravíme. Například smažení ryb se vytvářejí nezdravé trans-mastné kyseliny. Nedoporučuje se také konzumovat velmi slané nebo uzené ryby ve velkém množství.

Zdroje omega-6 mastných kyselin:

  • většina rostlinných olejů, zejména slunečnicový, kukuřičný, světlicový, sójový, řepkový, z hroznových jader, dýňových semen, arašídů
  • jádra a semena, zejména slunečnice, dýně, sezam
  • obilné výrobky
  • margaríny
  • arašídové máslo

 

Zpět na úvodní stránku