důvěřujte specialistům
KOUPÍTE ZDE
KOUPÍTE ZDE

Příčiny nedostatku mastných kyselin omega-3

Vícenenasycené mastné kyseliny (VNMK) patří do tzv. esenciálních mastných kyselin, tj. takových, které si náš organismus neumí vytvářet a je odkázán na jejich příjem ze stravy. Mezi ně patří kyselina linolová (omega-6) a kyselina alfa-linolenová (omega-3), které jsou výchozími látkami (tzv. prekurzory) pro tvorbu dalších, biologicky aktivních látek. Vícenenasycené mastné kyseliny dělíme podle jejich struktury na omega-3, omega-6, omega-9 atd. Klíčový význam mají kyseliny řady omega-3 a omega-6.

Účinnost přeměny prekurzorů na aktivní deriváty omega-3: kyselinu eikosapentaenovou (EPA) a kyselinu dokosahexaenovou (DHA) je v lidském těle velmi nízká, činí jen několik procent.

Správný poměr příjmu omega-6 a omega-3 ve stravě by měl být 5 : 1. Dnes ovšem tento podíl dosahuje poměru i více než 20 : 1, a to z důvodu vysokého příjmu omega-6 a příliš nízké konzumaci ryb. Kromě toho v případě, kdy ve stravě převládají omega-6 mastné kyseliny, tyto omega-6 mastné kyseliny omezují přeměnu omega-3, protože spolu soutěží o využití enzymů důležitých pro jejich společnou přeměnu.

Mužské pohlavní hormony (testosteron) omezují přeměnu VNMK, zatímco estrogeny podporují jejich rozklad, proto je výskyt poruch častější u chlapců.

U některých osob může nesprávná činnost enzymů potřebných pro syntézu DHA a EPA (např. desaturázy) bránit produkci těchto aktivních metabolitů omega-3.

Metabolické dráhy mastných kyselin jsou citlivé na vlivy okolního prostředí, jako je např. stres, infekce, vysoký obsah nasycených tuků ve stravě. Tyto jevy jsou obecně stále častější.

Mnoho faktorů tak může ovlivnit vhodné doplnění výživy o mastné kyseliny, buď změnou stravy nebo jejím doplněním.

przyczyny-wykres

Zpět na úvodní stránku