důvěřujte specialistům
KOUPÍTE ZDE
KOUPÍTE ZDE

Skupina omega-3 mastných kyselin

Omega-3 DHA (kyselina dokosahexaenová) je důležitým stavebním prvkem nervové tkáně, zejména buněčných membrán neuronů. Nicméně u dětí s poruchami pozornosti nebo hyperaktivitou, u kterých byl zjištěn nedostatek DHA, nepřineslo obohacení stravy o tuto složku očekávané zlepšení.

EPA
EPA zabraňuje uvolňování mastných kyselin, které tvoří buněčnou membránu (AA, kyselina arachidonová a DHA, kyselina dokosahexaenová) enzymem – fosfolipáza.

Ukázalo se však, že obohacení stravy o mastné kyseliny, které obsahují DHA a velké množství jiné omega-3 mastné kyseliny (kyseliny eikosapentaenové, EPA), napomáhají činnosti nervového systému, což bylo sledováno u dětí s poruchami soustředění, pozornosti, hyperaktivity, impulzivity, s opožděným vývojem řeči a specifickými poruchami učení (např. čtení a psaní).

Význam kyseliny eikosapentaenové (EPA) může souviset s tím, že omezuje činnost enzymu – fosfolipázy, která uvolňuje DHA z buněčných membrán nervových buněk mozku. EPA má také významný vliv na přenos signálů mezi nervovými buňkami (neurotransmise). Náš organismus si v případě potřeby může také mastnou kyselinu EPA „přetvořit“ na DHA.

nauka
Mastné kyseliny přispívají ke správné funkci mozku.

Tyto dvě omega-3 mastné kyseliny mají různé vlastnosti – DHA je důležitá jako stavební prvek, zatímco EPA plní regulační roli pro správnou funkci nervového systému.

Proto, když se rozhodujeme pro podávání mastných kyselin, je důležité dávat pozor, jaké konkrétní mastné kyseliny a v jakých poměrech chceme podávat dětem s problémy ve vývojovém věku

Zpět na úvodní stránku