důvěřujte specialistům
KOUPÍTE ZDE
KOUPÍTE ZDE

Slabá koncentrace pozornosti

Patří k nejčastějším dysfunkcím vývojového věku. Abychom pochopili, jak se může cítit dítě s takovým problémem, představme si, že jsme sami v kabině osobního letadla a máme ho pilotovat na dálkovém letu. Musíme pozorně sledovat desítky ukazatelů a kontrolek, údaje radarů, navigaci, vést rozhovory s letovými dispečery. Jak dlouho byste byli schopni udržovat tak vysokou úroveň intenzity a rozdělení pozornosti?

Pilot
Pro pilota to přece není žádný problém…

Dítě s nízkou schopností koncentrace pozornosti není schopno se během hodiny nebo domácích úkolů soustředit na více podrobností současně a udržovat pozornost po delší dobu. Pokud píše, nepozorně poslouchá pokyny – působí tedy dojmem, že neslyší, co mu kdo říká. Pokud se poblíž objeví jiné postavy, obrazy nebo zvuky, ihned ho rozptylují od činnosti.

Bývá tak pohlceno, že má sklon zapomínat, ztrácet věci. Často neumí dovést úkoly do konce, protože se jeho pozornost a schopnost soustředit se vyčerpá. Proto také dítě často nezapisuje poslední poznámky nebo nedokončí poslední úkoly.  Má problémy s prováděním instrukcí postupně a organizací své práce, zvláště, pokud není pod dozorem. Starší děti s deficitem pozornosti mohou mít problém  s plánováním práce, zvláště, pokud ji nelze dokončit během jednoho dne.

Zpět na úvodní stránku